10 porad jak wybrać dobre zdjęcie do CV -część 1

kobieta z wąsem

Wybór odpowiedniego zdjęcia do dokumentów aplikacyjnych jest trudny. Wiele osób popełnia błędy, które sprawiają, że nie robią dobrego pierwszego wrażenia na rekruterze. Poniżej zamieszczamy porady pozwalające uniknąć popularnych błędów.

1. Na zdjęciu masz być sam!3

Zdjęcie, które wykorzystujesz w procesie rekrutacji nie może być wyciętym z fotografii grupowej. Niestety jest to nadmiernie powtarzający się błąd budzący zniechęcenie w oczach rekruterów. Nieprofesjonalna obróbka sprawia, że często widoczny jest kawałek innej, niepożądanej na zdjęciu osoby np.ręka spoczywająca na ramieniu.

2. Pamiętaj o uśmiechu

zdjecieFotografie na CV, często czarno-białe, wyglądają poważnie. Brak uśmiechu dodatkowo potęguję wrażenie bycia ponurą, przygnębioną osobą. Zadbaj o to, by wyjść na zdjęciu życzliwie i promiennie, a nastawienie względem Twojej aplikacji będzie bardziej przychylne.

 

3. Istotna jest jakość zdjęcia

Nie ma określonych rozmiarów zdjęcia jakie powinno znaleźć się w CV. Daje to ogromne pole manewru. Popularnym błędem, swoistą zmorą asesorów, są rozmazane i nieostre fotografie wśród dokumentów aplikacyjnych. Zdjęcie w CV nie jest obowiązkiem, gdy nie masz go w dobrej jakości, pomiń jego dodawanie. Jeżeli natomiast nie jesteś pewny czy jakość jest odpowiednia – wywołaj je tutaj!  Wywołane zdjęcie w formacie większym niż legitymacyjny, pokaże ewentualne usterki.

4. Twarz nie sylwetka

art.3

Zwyczaj dodawania zdjęcia do CV wynika z chęci pracodawcy do stworzenia wyobrażenia osoby aplikującej. Rekruterzy również kierują się indywidualnymi preferencjami. Ważne, aby zdjęcie do dokumentów było w formacie portretowym. Masz jak najlepiej  zaprezentować siebie, własne umiejętności i doświadczenie. Fotografia to tylko dodatek, w którym sylwetka nie jest najważniejsza. Postaraj się wypaść poważnie i profesjonalnie.

5. Tło

Closeup portrait of mature businessman looking at camera with satisfaction, isolated on white backgroundTło powinno być jednolite i jasne, a najlepiej białe ze względu na to, że najczęściej CV drukowane jest w czarno-białych barwach.  Zawsze możesz wykorzystać prześcieradło i poprosić znajomego, by wykonał Ci zdjęcie do CV w domu, choćby smartfonem. Fotografie na tle pięknych krajobrazów bądź znanych zabytków zachowaj w prywatnym albumie.

 

To tylko połowa naszych porad. Kolejne, już w najbliższą środę! Jeżeli przydały Wam się powyższe wskazówki, napiszcie o tym w komentarzach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>