Jak zrobić dobre selfie smartfonem?

selfie,_oskary,_najsłynniejsze_selfie


Najsłynniejsze selfie powstało przed paroma dniami podczas uroczystości wręczenia Oskarów. Widzimy na nim roześmiane twarze amerykańskich aktorów i wspaniałą prowadzącą Ellen Degenres. Możemy się domyśleć (a zdjęcia świadków całego zdarzenia to potwierdzają), że fotografię wykonał Bradley Cooper. Nie da się ukryć, że musi mieć długie ramiona ;-)

Selfies to zdjęcia, które robimy sobie sami (“self-portrait”), najczęściej “z ręki” i telefonem. Przyznam się, że sama jeszcze selfie nie zrobiłam. Zdecydowanie wolę, kiedy fotografują mnie inni, ale rozumiem, że są ludzie, którzy stawiają na samodzielność, bo krępuje ich obecność drugiej osoby, bo dobrze znają swoje możliwości i wiedzą jak pozować, bo to dla nich dobra zabawa.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym uda Wam się zrobić dobre selfie.

selfie, swiatlo_padajace_na_twarz

Zdjęcie w dobrym świetle

Przygotowując się do zrobienia selfie nie możemy zapominać o świetle (namawiamy przede wszystkim do fotografowania w świetle dziennym). To w końcu zdjęcie jak każde inne. Światło powinno padać prosto na naszą twarz. Przypadkowy cień i niekontrolowany półmrok mogą wszystko zepsuć.

selfie, _podroze,_ParyzWybór tła fotografii

Powinno być neutralne, tak aby nie odwracało uwagi od najważniejszej osoby na zdjęciu, czyli Ciebie! Jest taki żart: “Zabierając się do zrobienia sobie zdjęcia, zadaj sobie pytanie, czy w tym miejscu i w tej chwili jest coś ważniejszego od ciebie. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to nie jest dobry dzień na selfie”. Inaczej, jeśli robimy zdjęcia podczas podróży i zależy nam na tym, by przedstawić siebie na tle Wieży Eiffla, czy chińskich pól ryżowych. Wówczas powinniśmy zadbać o zachowanie proporcji w taki sposób, aby dobrze widoczne było zarówno istotne tutaj tło, jak i Ty sam!

selfie,_bezruch

Stój! Nie ruszaj się!

Tak, pozowanie z wyciągniętą ręką nie należy do najłatwiejszych rzeczy, toteż warto wziąć głęboki oddech, przyjąć odpowiednią postawę i zatrzymać się w bezruchu. Tym samym zwiększamy swoje szanse na zrobienie “nieporuszonego”, ostrego zdjęcia za pierwszym razem.

 Więcej znaczy więcej

Nawet jeśli już za pierwszym razem uda nam się wykonać dobre zdjęcie, zachęcamy do eksperymentowania (z kadrem, kątem nachylenia, czy mimiką ;-). Pamiętaj, że im większy mamy wybór, tym lepiej.

selfie,_pod_woda
Przybranie pozy i wybór kadru

Mają kluczowe znaczenie. Sposób, w jaki pozujemy powinien zależeć od tego, co chcemy przedstawić na zdjęciu (nas samych, w towarzystwie przyjaciół, czy z kotem…). W większości przypadków selfies wykonane “pod kątem”, z delikatnego ukosa, są ciekawsze niż zrobione en face. Często również prezentujemy się na nich lepiej. Różnorodność ujęć sprawdzających się w przypadku selfies dowodzi, że warto eksperymentować i szukać najbardziej dla nas korzystnych.

selfie,_smileNie wstydź się, uśmiechnij się!

Jeśli uśmiechając się do selfie czujesz się głupio, nie przejmuj się i pomyśl, że sama idea robienia zdjęcia samemu sobie jest dość śmieszna :-) Tutaj nie ma świadków, a zatem zachęcamy do zabawy z telefonem lub aparatem. Z doświadczenia wiemy, że warto się przełamać i próbować “odnaleźć” swój najlepszy uśmiech :-)

selfie,_edycja,_filtry Edytować, edytować i jeszcze raz edytować!

Aplikacje na smartfona dają nam całą masę możliwości edycji zdjęć. Możemy wykadrować selfie, czy nałożyć filtr, który najbardziej nam się podoba. Korzystanie z możliwości, jakie dają nam programy graficzne, nie zawsze oznacza, że mamy coś do ukrycia :-), to często dobra zabawa i jednocześnie sposób na “dopieszczenie” selfie. Już niedługo na Picadoapp.com umożliwimy szybką łatwą obróbkę zdjęć

 

Żartowałam!

Robienie selfies samo w sobie jest sposobem na ciekawe spędzenie czasu z dziećmi, czy przyjaciółmi. Wspólne pozowanie, zabawa i żartowanie przed aparatem zaowocować może w wiele wspaniałych, naturalnych zdjęć.

selfie,_lustro,_z_aparatem Tego nie robimy

Mimo, że pozować z lustrem jest łatwiej, to takie zdjęcia naprawdę nie wyglądają dobrze (chyba, że przedstawienie lustra na zdjęciu, albo fotografowanie odbicia ma sens – zerknij na fotografię).

The duckface, czyli słynne wydymane usta również nie są dobrym wyjściem. Dziwne, że choć wszyscy się z tego śmieją, zdjęć z duckface ciągle przybywa….

 

I na koniec niespodzianka! Oto selfie, które obiegło cały świat. Wykonała je małpa, która jednego dnia ukradła turyście jego kamerę… Efekt jej zabawy możemy z całym szacunkiem podziwiać na poniższym zdjęciu. Małpa bowiem zastosowała się do wszelkich zaleceń dotyczących robienia selfies: na zdjęciu nie ma lustra, jest za to neutralne tło, niezłe światło i ostrość…

zdjecie,_makakUdanej zabawy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<= Poprzedni post z cyklu Foto-porady

<= Poprzedni post AgatoNegro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>