10 prostych sposobów na ciekawsze zdjęcia (część I)

girl_in_the_field

Słynny fotoreporter Henri Cartier-Bresson powiedział kiedyś:

“Pierwsze 10 tys. fotografii będą Twoimi najgorszymi.”

Z każdym kolejnym zdjęciem uczymy się czegoś nowego.  Na szczęście dla nas, smartphony zmieniły reguły gry. Zdjęcia można zrobić praktycznie zawsze i wszędzie, czas nauki znacząco się więc skrócił. Parę trików jak robić lepsze zdjęcia przedstawiliśmy już tutaj.

Kreatywność jest kluczowa, aby zdjęcia zostały zauważone. Jeśli myślisz, że zabrakło Ci inspiracji – nie poddawaj się! W tym krótkim poradniku wyjawimy kilka sposobów, które wspomogą Twoją kreatywność i wytrenują oko fotografa. Te proste i bardzo efektywne sposoby sprawią, że zdjęcia zrobione smartphonem będą unikatowe i przyciągną spojrzenia wszystkich, będziesz dumny mogąc się nimi podzielić.

 

#1 Eksperymentuj z perspektywą i kątem nachylenia

Jest bardzo wiele sposobów na zrobienie zdjęcia, manipuluj kątem nachylenia i perspektywą, by uczynić je jeszcze ciekawszymi.

Zamiast pstrykać z pozycji stojącej, spróbuj uchwycić obiekt z góry lub dołu. Nie zapominaj też, że możesz podejść bliżej, oddalić się lub zrobić parę kroków w bok.

Robienie zdjęć z dołu jest świetnym sposobem, jeśli chcesz aby obiekt wyglądał na duży i potężny. Może to też pomóc wyeksponować detale pierwszego planu, co staje się bardzo pomocne przy robieniu zdjęć krajobrazu i odbić w wodzie.

Niski kąt jest też dobrym wyborem, gdy chcesz wyeliminować niepasujące tło. Sprawi to, że nawet obiekt w centrum miasta może wyglądać na odosobniony.

Znajdująca się w centrum Paryża Wieża Eiffla. Zastosowanie niskiego kąta eksponuje jej potęge i jednocześnie pozwala na przedstawienie jej na tle nieba
Znajdująca się w centrum Paryża Wieża Eiffla. Zastosowanie niskiego kąta eksponuje jej potęgę i jednocześnie pozwala na przedstawienie jej na tle nieba

 

Zdjęcia z góry dają odwrotny efekt, obiekt wydaje się mniejszy w porównaniu do otoczenia. Dodatkowo, pstrykając z góry, to podłoże staje się tłem, pozwalając na robienie znakomitych zdjęć portretowych.

vatican_stairs
Klatka schodowa w Muzeum Watykańskim
Dobrym tłem może stać się wszystko. Nie ma żadnych ograniczeń
Dobrym tłem może stać się wszystko. Nie ma żadnych ograniczeń

 

Eksperymentuj z wysokością, ale popuść też wodze fantazji z wyborem kierunku zdjęcia, zamiast uwieczniać obiekt zawsze od przodu, możesz osiągnąć ciekawy efekt fotografując go od tyłu.

Mgła w połączeniu z czerwienią sukienki idealnie do siebie pasują
Mgła w połączeniu z czerwienią sukienki idealnie do siebie pasują

 

Jest to szczególnie pomocne, gdy fotografujesz ludzi. Ukrycie ich twarzy stworzy nastrój niepewności, tajemnicy.  Zaintrygujesz widza, zacznie zastanawiać się, dlaczego osoba na zdjęciu nie patrzy w kierunku obiektywu.
Aura tajemnicy jest wspaniałym sposobem na opowiedzenie ciekawej historii w Twojej fotografii.

Niezależnie od tematu zdjęcia, eksperymentuj z kątami, perspektywą i punktem widzenia. Daje to niesamowity i natychmiastowy efekt.

 

#2 Pokaż rozmiar obiektu

Częstym wyzwaniem jest danie osobie patrzącej na zdjęcie wyobrażenia o rzeczywistych rozmiarach. Świetnym wyjściem jest zestawienie z innym obiektem, którego rozmiar jest dobrze znany widzowi.

Człowiek stojący pod drzewem ukazuje jego potęgę
Człowiek stojący samotnie pod drzewem ukazuje jego potęgę

 

Ciekawy efekt zapewni również zastosowanie wymuszonej perspektywy, czyli wywołanie wrażenia, że obiekt jest dużo większy/mniejszy niż w rzeczywistości. Po prostu umieść swój telefon blisko małego obiektu, a większy niech znajdzie się na drugim planie w odpowiednim oddaleniu.

wymuszona_perspektywa
Popuść wodze fantazji

 

Ten prosty zabieg może przyprawić Twoje zdjęcię szczyptą humoru i kreatywności. Koniecznie go wypróbuj!

 

#3 Zmniejsz głębię ostrości

Mała głębia ostrości jest niezawodnym sposobem na wyeksponowanie konkretnego obiektu na zdjęciu. Oko automatycznie podąża w kierunku najostrzejszego punktu, więc to na nim skupi swoją uwagę obserwator. 

W większości telefonów zmniejszanie głębi ostrości jest bardzo proste. Wystarczy upewnić się, że obiektyw znajduje się blisko fotografowanej rzeczy, a następnie stuknąć w ekran, aby ustawić na niej ostrość.

Rozmyte tło skupia całą uwagę widza na uśmiechu
Rozmyte tło skupia uwagę widza na uśmiechu

 

Tło zostanie automatycznie zamazane, tworząc małą głębię ostrości. Jeśli tło nie ulega zamazaniu, spróbuj przybliżyć obiektyw do przedmiotu na pierwszym planie.

Zmniejszona głębia ostrości sprawdzi się także, gdy chcesz stworzyć tajemniczy nastrój. Niewyraźna postać na zdjęciu spowoduje, że widz będzie zastanawiał się kim ona jest.

Zastosowanie wyżej opisanych pomysłów dostarczy Ci wiele rozrywki i niespodzianek, a rezultaty wywołasz z Pstrykamy prosto z telefonu!

W najbliższym czasie opiszemy jeszcze więcej pomysłów jak sprawić, by Twoje zdjęcia były ciekawsze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>