Fotografujemy dzieci. Pomysły na sesję zdjęciową.

selfie_z_dziecmi

Jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadam, jest album ze zdjęciami z dzieciństwa. Założyła go moja mama, która własnoręcznie wklejała do niego fotografie, opisywała je dając popis swoich kaligraficznych zdolności. Są tam moje zdjęcia z balików w przedszkolu, pamiątkowe fotografie z wakacji, czy z traumatycznych kontaktów z Gwiazdorami i zupełnie nadzwyczajne portrety autorstwa mojego wujka. To są całe serie wyjątkowych zdjęć, które śmiało mogę zatytułować: “Dziewczynka z nocnikiem na głowie”, “Panienka z kostką Rubika”, “Sześciolatka gubi mleczne zęby”, “Portrety z telefonem” i wreszcie moja ulubiona seria zdjęć z mamą, na których przytulamy się, uśmiechamy się do siebie, na których mama mi czyta, a ja udaję, że rozumiem każde słowo.

Rodzice od zawsze lubili fotografować swoje dzieci, a jednak odnoszę wrażenie, że tendencja do fotografowania swoich dzieci “z pomysłem” pojawiła się wcale nie tak dawno. Niestety, ale niewielu moich rówieśników posiada album podobny do mojego i dlatego też z przyjemnością obserwuję utrzymującą się modę na fotografię dziecięcą uprawianą przez samych rodziców.

Dla tych z Was, którzy poszukują pomysłu na sesję fotograficzną swojego dziecka, przygotowaliśmy kilka rozwiązań.

portret_pstrykamy

Portret

Odpowiednie światło, przejrzysty drugi plan i bliskie ujęcie naszego dziecka. Nie potrzeba już niczego więcej!

zdjęcia_z_rówieśnikami

 Zdjęcia z rówieśnikami

Fotografowanie dzieci podczas wspólnej zabawy jest zawsze doskonałym pomysłem. Maluchy zachowują się naturalnie, najczęściej pochłonięte zabawą, czy rozmową, zapominają nawet, że są fotografowane.

 

zdjęcie_podczas_zabawy

 

Zdjęcie podczas zabawy

Zdjęcia zrobione w czasie, gdy dziecko bawi się klockami, rysuje, albo przegląda swoje książki odznaczać się będą dużą naturalnością. Będą też pamiątką pierwszych zainteresowań.

 

dziecko_i_piesDziecko i pies

…albo kot, papużka, szczurek, czy rybki. Oczywiście bardzo dobrze byłoby sfotografować dziecko podczas gdy opiekuje się swoim przyjacielem, głaszcze je, czy częstuje smakołykiem, ale nam bardzo podobają się również te “pozowane” zdjęcia

dziecko_podczas_kąpieli

 

Czas kąpieli

Zapewne każdy z nas ma zdjęcia z wczesnego dzieciństwa, na których zażywa kąpieli. Fotografie z włosami ułozonymi w irokeza, z gumowymi kaczkami, z pianą na policzkach są bardzo popularne, ale uznaliśmy, że zestawienie pomysłów na sesję z pominięciem zdjęć w wannie, nie będzie porządnym zestawieniem :-)

 

dziecko_z_zabawką

Z ulubioną zabawką

Wyleniały miś, lalka ze sfilcowanymi włosami, pluszowy królik bez ucha – nawet jeśli zabawki nie są już tak piękne, jak w dniu zakupu, ale są bliskie naszemu dziecku – będą idealnym rekwizytem do świetnego ujęcia. Możecie nam zaufać.

fotografowanie_pasja_dzieciPasja

Polecamy z myślą o dzieciach, które mają okazje rozwijać umiejętności i pasje. W przypadku starszych dzieci mogą to być fotografie podejmowanych prób gry na instrumencie, w przypadku młodszych nawet niczym nieskrępowany taniec na dywanie.

pstrykamy_zdjęcie_z_mamąZdjęcia z mamą, zdjęcia z tatą

Z doświadczenia wiemy, że w tym przypadku warto pamiętać o samowyzwalaczu. Polecamy ustawić aparat i oddać się wspólnej zabawie (co jakiś czas kontrolując jedynie, czy aby wszystko działa jak powinno). Podpowiadamy również, że zamiast aparatu, można użyć telefonu i spróbować zrobić kilka wyjątkowych zdjęć “z ręki”.

selfie_z_dziećmi

 

Na koniec

Zdajemy sobie sprawę, że jest to tylko kropla w morzu inspiracji, dlatego zachęcamy Was do pisania w komentarzach własnych propozycji na sesje zdjęciowe z naszymi dziećmi. Może wspólnymi siłami uda nam się stworzyć nowy cykl wpisów: “Fotografujemy dzieciaki” na Picadoapp.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>