Kwadratowe zdjęcia – nowa moda? Cz. 1

Calm_1024x1024-600x242

Kwadratowa fotografia nie jest wymysłem Instagrama. Już wcześniej istniały aparaty na kwadratowe klisze! Ich historia sięga 1929 roku i została zapoczątkowana przez firmę Rollei. Jednak dopiero dzięki aplikacjom mobilnym i serwisom społecznościowym, w których udostępniamy nasze zdjęcia, ten format stał się bardzo popularny.

Dlaczego warto robić kwadratowe kadry?

Dawaliśmy już na naszym blogu porady, jak robić jak najlepsze zdjęcia telefonem. Jeśli jednak chcecie osiągnąć nieoczekiwany rezultat i zaskoczyć samych siebie, spróbujcie fotografowania kwadratami (np. za pomocą Fuji X-T1).

little-pup-square-dog-photography

Dlaczego kwadratowa fotografia może dać lepsze rezultaty? Cz.1

  1. Pomaga fotografowi wyeliminować dystraktory i skupić się na tym, co na zdjęciu naprawdę najważniejsze.
  2. Obserwatorowi łatwiej będzie się oglądało zdjęcie za pomocą kolistych ruchów oczu niż ruchów z boku na bok, w górę i w dół.
  3. Kwadratowy kadr pozwala wyśrodkować obiekt, który fotografujemy – zasada trójpodziału tu nie obowiązuje.
  4. Dzięki takiemu kadrowi, zmaksymalizujemy korzyść z wykorzystania naszego obiektywu.

Kolejne 4 wskazówki już w przyszłym tygodniu :)

74

Zróbcie coś innego.

Nawet, jeśli od zawsze byliście zwolennikami standardowej fotografii prostokątnej (a potem kadrowaliście ujęcia, by podzielić się nimi ze znajomymi w internecie), poświęćcie kilka godzin, a z pewnością zauważycie wiele zalet tego nietypowego formatu. Być może wyrośnie z tego nowy trend. Co o tym sądzicie? My od razu robimy zdjęcia w kwadratach, bo uważamy, że kadrowanie później traci swój urok :)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>