Lomografia – czyli kiedy wada staje się zaletą

blog pstrykamy.pl

Ostatnio trochę powspominaliśmy- cały miniony rok,  chwile spędzone z naszymi bliskimi. Z odległymi już dla nas czasami kojarzą się nie tylko trzepak, piaskownica i wieczorynka, ale także duże stare aparaty na film, gdzie trzeba było z niecierpliwością oczekiwać wywołanych zdjęć, aby sprawdzić czy zdjęcie się udało… Niektórzy nadal preferują ten typ sprzętu i w dobie cyfryzacji pozostają wierni fotografii analogowej – niespodziewane efekty i urok częściowego rozmazania bądź palca w kadrze….To jest to! Z fascynacji do nieprzystającej do współczesności jakości i walorów artystycznych, powstał nurt fotografii zwany lomografią. Zrodził się na początku lat 90 XX wieku, w Wiedniu. Polega na użyciu starych, analogowych aparatów kompaktowych, przeważnie produkcji radzieckiej, a jego nazwa pochodzi od nazwy radzieckiej marki Łomo.

Chodzi o rodzaj zdjęć, który pamięta czasy,  kiedy niewiele osób posiadało choćby telefon,  wyglądem bardziej przypominający  cegłę niż dzisiejsze smartfony. O aparacie cyfrowym czy lustrzance nawet nie wspomnę! Wszyscy jednak wiemy, że to co dobre, w przyrodzie nie ginie, a moda lubi zataczać koło.

pobrane (1)

Lomografia to rodzaj fotografii posługujący się wyłącznie aparatami analogowymi. Charakteryzuje się przeobrażaniem popularnych błędów z fotografii cyfrowych w zalety. Brzmi dziwnie? Wykonywanie tego typu zdjęć jest całkowicie pozbawione wszelkich zasad. Zdjęcia tworzone w duchu łomo wyróżniają się dowolną tematyką oraz charakterystyczną estetyką obrazu, wynikającą z niskiej jakości sprzętu fotograficznego.

Zdjęciom, jak i aparatom z wygiętymi soczewkami daleko do doskonałości. Podatność na warunki otoczenia, również nie sprzyja.  Wielu pasjonatów twierdzi jednak, że dzieła te mają duszę. Tu nie ma miejsca na pozy czy przygotowania. Lomografia jest  spontaniczna, ujmuje sytuacje z życia codziennego czy popularne przedmioty w całkowicie niecodzienny sposób. Mnie zdjęcia te kojarzą się z dzieciństwem, totalnie beztroskim i pełnym niespodzianek poznawaniem otaczającego świata- dokładnie takim jak lomografia. Tylko spójrzcie…

640px-Bus_in_Rio_de_Janeiro   lomografia-miasto

blog pstrykamy.pl

Przedmiotem lomografii często bywa przyroda,  zjawiska atmosferyczne, rośliny i zwierzęta, które można sfotografować w nietuzinkowy sposób. Aby wykonać takie ujęcia, trzeba być przygotowanym do zrobienia ich w każdej możliwej chwili. Otwarty umysł i wyczulone zmysły to podstawowe cechy wymagane przy tym typie zdjęć.

2180455628_3d428a94db_o 5122955488_6414bfb394_b images (2)  Birds_in_the_wintertime

Może posiadacie jeszcze gdzieś schowane na pamiątkę aparaty analogowe? Nie są na tyle ładne, by pokazać je światu?
Stare aparaty, choć wykonują piękne zdjęcia, wydają się być pozbawione kolorytu, odpychają wyglądem, według niektórych są brzydkie, lecz…

15203596129_daec92707a_b Wiki_diy_tlr_2

… można temu zaradzić! Wystarczy pomysł, papier lub zdjęcie, nożyczki, pisaki i dowolnie wybrane ozdoby. Wykorzystajcie to co macie pod ręką- koraliki, brokaty, guziki i wszystko co wpadnie Wam do głowy.

15387172041_34aff81716La_Sardina-DIY-03

Jak Wam się podobają? Warto zrobić zdjęcie smartfonem tak ozdobionego aparatu i wywołać je, by uwiecznić wspomnienia dla przyszłych pokoleń.

A może sami praktykujecie lomografię i możecie nas zainspirować? Czekamy na komentarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>