5 najlepszych kin na świecie (część I)

najlepsze kina na świecie

Większość z nas ogląda filmy w dość zwykłych, standardowych kinach. Jednak tak nie musi być – co powiecie na miejsca, w których obejrzenie filmu będzie tylko jedną z niewielu atrakcji? Specjalnie dla Was mamy zestawienie najpiękniejszych kin na świecie!

Niektóre z tych kin mają bogatą historię, niektóre przetrwały bombardowania czy pożary, jeszcze inne były zdemolowane i odrestaurowane w niesamowity sposób. Miejsca te zostały zauważone nie tylko z powodu ich kulturowego aspektu, lecz także czysto architektonicznego. Zdjęcia na pewno nie oddają realnego uroku tych kin, jednak na pewno warto o nich pamiętać, wybierając się w podróż do danego miasta :)

#5 Paryż

W tym przypadku była to jednorazowa akcja na basenie jednego z ośrodków w Paryżu, jednak z pewnością warta zachodu :) Oglądanie filmu siedząc w łodziach, odczuwając praktycznie to samo, bo bohater – wow, jesteśmy zachwyceni! :)

najlepsze kina na świecie

źródło: lutetia.canalblog.com
 

#4 Sci-Fi Dine-In w Disney’s Studio, Hollywood

Restauracja i kino w jednym? Jesteśmy za! Miejsce stylizowane na stare, otwarte samochodowe kina, dodatkowo w Studio Disney’a – to robi wrażenie!

najlepsze kina na świecie

źródło: flickr
 

#3 Arena w Puli, Chorwacja

Na co dzień rzymski amfiteatr z II wieku p.n.e. Ogromna budowla w kształcie elipsy, o wymiarach 132 x 105 m. Jest również jednym z najlepiej zachowanych obok Koloseum w Rzymie i Al-Dżamm w Tunezji. Obecnie amfiteatr posiada 5000 miejsc siedzących. Znany jest z organizowania wielu koncertów, lecz jest także adaptowany do bycia naprawdę ogromnym obiektem kinowym. Wyobrażacie sobie oglądać film pod gołym niebem?

najlepsze kina na świecie

 #2 Puskin Art Cinema, Budapeszt, Węgry

Jest to jedno z najbardziej spektakularnych kin Budapesztu. Wyświetla filmy już od 1926 roku, kiedy było największym kinem w Europie. Obecnie charakteryzuje je elegancja – ornamentyka jest stworzona przez rzeźbiarza Sándora Kristiána, zaś korytarze zostały nazwane po wybitnych dziełach w historii kina (np. Metropolis, Amarcord czy Körhinta).

najlepsze kina na świecie

źródło: welovebudapest.com
 

#1 Electric Cinema, Nothing Hill, Londyn

Jest jednym z najstarszych działających kin w Anglii. Zostało uruchomione w 1910 roku, a barokowy projekt wnętrza został zaprojektowany przez Geralda Seymoura Valentina. Przez lata zmieniało swoją nazwę i jednym z kin, które przeżyło wiele przygód – w latach 30 jego manager niemieckiego pochodzenia został zaatakowany przez widzów, w latach 40 pracował w nim seryjny morderca John Christie, zaś w 2012 roku zostało zamknięte na pół roku z powodu pożaru. Jest obecnie jednym z ulubionych kin Londyńczyków.

najlepsze kina na świecie

źródło: wikipedia
 

Już niedługo kolejna część podróży po najciekawszych kinach świata! :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>