8 błędów jakie popełniasz, robiąc portret cz.1

shutterstock_73575661

Ludzie są najbardziej wdzięcznymi do fotografowania obiektami. Portrety sprawiają najwięcej frajdy i wydają się najprostsze do wykonania. Nawet gdy jest to rodzinna fotka z wakacji, traktuje się ją jak portret.

Selfie
Selfie

Powody, dla których nie wychodzą one tak, jakbyśmy chcieli, wynikają z tego, że nasi modele nie czują się komfortowo przed obiektywem bądź mają jakąś wizję tego, jak powinni wyglądać. Najwięcej pracy ma mimo wszystko fotograf, by uchwycić ten moment, który okaże się doskonały.

Selfie a portret

Wydaje się, że różnica między tymi dwoma jest niewielka, a jednak zasady,których należy przestrzegać są dość odmienne. Pisaliśmy już na naszym blogu “Jak zrobić dobre selfie smartfonem”. Przy selfie osoba fotografowana i fotografująca (czyli ta sama :)) ma kontrolę nad tym, jak wyjdzie na zdjęciu, z jakiej perspektywy będzie ujęta. Przy portrecie musimy po prostu zaufać fotografowi.

Błąd nr 1: Używanie szerokokątnego obiektywu

Użycie go najpewniej nie spodoba się modelowi. Zniekształca obiekt fotografowany, a to ostatnie, co chcielibyśmy uzyskać. Większy nos, małe oczka i długa broda nie są przecież szczytem piękna :)

Najlepiej do tego zadania użyć dłuższego obiektywu, dzięki czemu będziemy mieć więcej przestrzeni do pracy i nasz model będzie ostrzejszy, w porównaniu do zamazanego tła. Dwa w jednym!

Błąd nr 2: Nieostre oczy

Ostrość obiektu zawsze powinna skupiać się na oczach, są one przecież elementem odzwierciedlającym duszę! W tym przypadku lepiej nie używać autofocusa, bo może on popsuć efekt końcowy zdjęcia.

Dojście do wprawy z używaniem trybu manualnego może zająć trochę czasu, ale gwarantuję, że naprawdę warto! Z pewnością zrobienie całej sesji zdjęciowej potrwa dłużej, ale model poczuje się swobodniej i łatwiej będzie go po prostu wciągnąć w rozmowę!

Child_photography_tips_professional_photographer_CBZ73.toddler.hotshot1
Pamiętajmy o oczach

Błąd nr 3: Zbyt ostre otoczenie

Nasz model jest najważniejszy i jemu powinniśmy poświęcić całą uwagę na zdjęciu! Zbędne jest więc ustawianie ostrości również na tle.

Sprawmy, by tło nie było zbyt chaotyczne i nie odwracało naszej uwagi, a gdy uznamy, że rozmycie nadal nam nie wystarcza, poprośmy modela o zrobienie kroku w przód. Dzięki temu zdjęcie powinno wyglądać lepiej!

NIK18.zone_6.blurred_before
Zbyt ostre tło

Błąd nr 4: Zbyt rozmyte zdjęcie

Jeśli z kolei przesadzimy z nadawaniem rozmycia w drugą stronę, sprawimy, że będzie ono niedoostrzone. Tego błędu też nie chcemy popełniać! Wtedy tylko mały fragment będzie ostry, np same rzęsy, bądź jedno oko. Zdjęcie przestaje po prostu przedstawiać w tej chwili osobę, a prezentuje jeden jej element.

Oczywiście, aby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba wcześniej wykonać serię nieudanych zdjęć. Z czasem jednak dojdziecie do wprawy :)

Portrait_photography_mistakes_eyeinfocus
Zbyt duże rozmycie

Na kolejne 4 wskazówki zapraszamy już za tydzień!

Wszyscy lubimy pstrykamy!

Nie umknęło naszej uwadze, że ostatnio bardzo polubiliście naszą aplikację. Na instagramie dzielnie dodajecie zdjęcia wywołanych przez nas zdjęć, a na prywatnych blogach (tu Pani Paulina z Londynu) rozpisujecie się jak wielką sprawiliśmy Wam frajdę! Mówimy głośno: DZIĘKUJEMY!

Uwielbiamy wywoływać uśmiech na Waszych twarzach! I mamy nadzieję robić to jeszcze długo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>